Wyprawa do Bielska-Białej

CIEKAWOSTKI jakich dowiedzieliśmy się o tym uroczym mieście:

• W bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, tworzono kreskówki „Bolek i Lolek” oraz „Reksio”, „Podróże profesora Baltazara Gąbki”, „Przygody błękitnego rycerzyka”.
  • Bielsko było drugim (zaraz po Wiedniu) najlepiej prosperującym miastem Cesarstwa Austro-
  • Węgierskiego.
  • Tu powstawał m.in. słynny Fiat 126p.
  • W Bielsku produkowano popularną Syrenkę
  • Bielsko-Biała jest jedynym miastem w Polsce, w którym stoi pomnik Marcina Lutra.
  • Ostatnie lata życia spędził w Bielsku Edmund Wojtyła, brat Karola Wojtyły.
  • W Bielsku tramwaje elektryczne pojawiły się wcześniej niż w Krakowie, Warszawie, a nawet Wiedniu.
  • Bielsko-Biała posiada aż cztery rynki (Rynek, plac Bolesława Chrobrego, plac Wojska Polskiego i plac Wolności).
  • Codziennie co trzy godziny z wieży bielskiego ratusza można usłyszeć hejnał Bielska-Białej.
  • Potok Niwka – całość potoku jest zakryta.
  • Pierwsza zapora wodna na ziemiach polskich powstała w Bielsku-Białej (1932).