Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna roślina

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to AGRESYWNA, INWAZYJNA roślina PARZĄCA, bardzo trudna do zwalczenia, powodująca oparzenia u ludzi i degradację środowiska przyrodniczego. Prezentujemy Państwu ulotkę informującą o zagrożeniach związanych z tą rośliną. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną szczególnie niebezpieczną latem. Gdy jest ciepło wydziela parzący sok, a poparzenia źle się goją. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie dotykali barszczu Sosnowskiego, gdyż może być śmiertelnie niebezpieczny.

Dlatego też Lasy Państwowe wspólnie z ekspertami ze strony barszcz.edu.pl stworzyli interaktywną mapę występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego. Rośliny właśnie zaczynają kwitnąć. Nie sposób ich pomylić z żadną inną rośliną – barszcze dochodzą do 4 metrów wysokości, a główny kwiat, zwany baldachem, może mieć rozpiętość nawet 70 cm.

Rośliny nie należy zrywać, dotykać, ani ścinać – to mogą robić jedynie fachowcy ubrani w zabezpieczające kombinezony. Walka z barszczem jest niezwykle trudna, bo jest to roślina znakomicie przygotowana do przetrwania w każdych warunkach. Z każdego kawałka pociętego korzenia wyrośnie nowa roślina, a obcięty baldach – odrośnie.

Barszcz występuje już prawie w całym kraju. Kilka lat temu był przypadek wystąpienia tej rośliny w sołectwie Rudnik i innych sołectwach.