Upalnie i burzowo, słowem ekstremalnie – jak postępować w takich sytuacjach?

Warto więc pamiętać o kilku zasadach, aby bezpiecznie przetrwać burzę.
Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:
jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
unikać przebywania pod drzewami,
unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Natomiast jeżeli już znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć  może dojść do przepływu prądu między stopami i porażenia. Jeżeli pływamy lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Trzeba unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
Samochód jest dobrym schronieniem przed burzą (o ile nie stoi pod drzewami).  Jest tzw. klatką Faradaya (metalowy ekran, mający chronić przed polem elektrycznym) i jeśli nie będziemy dotykali metalowych elementów karoserii, to piorun nas nie porazi. W związku z tym, że synoptycy przewidują utrzymanie się burzowej pogody zadbajmy, aby ten wakacyjne weekend był bezpieczny.