Trudno jest być drzewem w Dolędzinie!!!

Mało tego, że w naszych okolicznych lasach tnie się wiekowe drzewa na potęgę to nie wiedzieć komu i dlaczego przeszkadzała aleja starych drzew przy drodze powiatowej z Dolędzina do Grzędzina. Wycięto kolejne cenne i wieloletnie okazy. Po co? Dlaczego? Tego jak zwykle nie wie nikt.
Wszyscy wiemy(?), że liście drzew i krzewów pochłaniają z powietrza zabójczy dla nas dwutlenek węgla i przerabiają go na życiodajny tlen w procesie fotosyntezy. Bez liści naszych drzew, nasze życie byłoby niemożliwe. Tlen, to nie wszystko co dają nam drzewa i ich liście: Oczyszczają z pyłów i gazów powietrze, którym oddychamy. Dla przykładu, posadzony rząd świerków może pochłaniać 70% zanieczyszczeń napływających z ruchliwej ulicy. Są wśród nich dwutlenek węgla, sadze samochodowe, czy mikrocząsteczki ogumienia uwalniane w wyniku ścierania się opon – tak łatwo zapadające w naszych drogach oddechowych. Nie sposób zapomnieć o ich walorach zdrowotnych. Wspaniale wspierają nas w walce z tzw. chorobami cywilizacyjnymi – astmą, chorobami górnych dróg oddechowych, nadwrażliwością na bodźce, nerwicami, depresją, schorzeniami nowotworowymi. Oczywista jest ich wielka wartość estetyczna, krajobrazowa, kulturowa i przyrodnicza! Są domem dla wielu gatunków – zarówno roślin jak i zwierząt.
Polecamy: http://jestemnaptak.pl/artykul/trudno-jest-byc-drzewem-w-polsce