Święcenie pokarmów w naszej modzurowskiej parafii

Wielka sobota – czas na święcenie wielkanocnego koszyczka.
To szczególny czas dla katolickich rodzin. Zgodnie z tradycją, tego dnia zanosimy do kościoła święconkę czyli koszyczek z świątecznymi przysmakami. Ksiądz kropi je święconą wodą. Każdy z nich ma własną symbolikę. Co oznaczają pokarmy ze święconki?
Baranek
Baranek symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego. Baranek z czerwoną chorągiewką i krzyżem to symbol Chrystusa odnoszącego triumf, zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem.
jajka
Jajko symbolizuje życie. Jego symbolika związana jest z płodnością, odrodzeniem, narodzinami i zmartwychwstaniem.
Chleb
Kromka chleba w święconce symbolizuje dostatek, pomyślność i dobrobyt.
Kiełbasa
Wędlina, którą katolicy umieszczają w koszyczkach, stanowi odniesienie do ofiary z paschalnego baranka. Zgodnie z tradycją, zapewnia zdrowie, płodność i dostatek. To także symbol uczty, która zostanie wyprawiona po zmartwychwstaniu.
Zielone gałązki
Pędy na młodych gałązkach symbolizują zmartwychwstanie i odrodzenie. Zielony jest także kolorem nadziei. Dlatego święconkę przyozdabia się baziami i bukszpanem.
Babka wielkanocna
Drożdżowa babka wielkanocna lub kawałek ciasta drożdżowego symbolizuje ludzkie umiejętności ofiarowane Bogu, doskonałość.  Do jej zrobienia potrzebne są drożdże, których wzrost można odnieść do rośnięcia wiary, nadziei i miłości.
Sól
Sól symbolizuje życie, prawdę i oczyszczenie. Niegdyś wierzono, że odpędza zło i siły nieczyste. Dodając sól do produktów, chronimy je przed zepsuciem i poprawiamy ich smak. Jezus nazwał swoich uczniów „solą ziemi”.
Pieprz
W święconce można umieścić również mielony pieprz. Jest to odniesienie do gorzkich ziół, składnika charosetu (rodzaju sosu), którym Żydzi nacierali paschalnego baranka.

Chrzan
Chrzan symbolizuje siłę. Korzeń chrzanu wyciska łzy. W święconce stanowi odwołanie do przezwyciężenia goryczy związanej z męką Chrystusa. Symbolika łez ma również związek z żalem za grzechy.

Ocet
Ocet, podobnie jak chrzan, odnosi się do żalu za grzechy. Podano go Chrystusowi zamiast wody, kiedy wisiał na krzyżu.

Zając
Zając symbolizuje czujność i gotowość. Zgodnie z tradycją, był pierwszym zwierzątkiem, które zobaczyło zmartwychwstałego Chrystusa.