Najbliższe wybory pod czujnym okiem kamer.

Państwowa Komisja Wyborcza we wtorek 10 kwietnia określiła warunki techniczne transmisji z lokalu wyborczego. I tak podczas najbliższych wyborów samorządowych każda komisja wyborcza pracować będzie pod czujnym okiem dwóch niezależnych kamer cyfrowych o rozdzielczości co najmniej full HD, lokal musi posiadać także zabezpieczenie w postaci zasilania awaryjnego na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej. Transmisja z prac lokalu powinna „iść” na żywo. W przypadku gdy taka transmisja nie będzie możliwa, wszystko co dzieje się w lokalu wyborczym od jego otwarcia aż do zamknięcia musi zostać zarejestrowane przez co najmniej dwie kamery o obiektywie szerokokątnym (co najmniej 129 stopni) i rozdzielczości full HD, konieczna jest rejestracja i obrazu, i dźwięku. Kierujący pracami komisji musi być zaopatrzony w nośnik pamięci pozwalający na zarchiwizowanie transmisji w jakości full HD. Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że „przygotowanie komisji oraz zakup m. in. urządzeń do transmisji lub rejestrowania czynności komisji nie będzie należał do kompetencji gmin”. „Zakup, jeśli będzie realizowany, będzie wykonywany centralnie” – oświadczyła Magdalena Pietrzak szefowa Krajowego Biura Wyborczego.