Las w słoiku – warsztaty w Szonowicach zakończone na zielono….

Warsztaty niezwykłe, z wykonywania biosfery – małego zamkniętego ekosystemu roślinnego. Na zajęciach warsztatowych Pani Basia Gonska przeprowadziła uczestników przez ciekawy i inspirujący proces wykonania miniaturowego lasku – od przygotowania stanowiska pracy, poprzez zgromadzenie niezbędnych materiałów, ułożenie podłoża, po zaaranżowanie krajobrazu w szklanym naczyniu. Wykonanie własnego skrawka lasu w szklanej miniaturze okazało się prostsze niżby się mogło wydawać. Pogoda dopisała więc zgodnie z planem warsztaty odbyły się w plenerze gdzie Pani sołtys przygotowała miejsce pracy, produkty i akcesoria niezbędne do pracy oraz poczęstunek. W zajęciach udział wzięło ponad 20 osób nie tylko z sołectwa Szonowice ale także z sąsiednich wiosek, z Raciborza, dwie osoby przyjechały na zajęcia aż z Gliwic. Okazało się, że nawet przy średnich, a nawet małych zdolnościach manualnych stworzenie małej kompozycji w szkle jest ciekawym wyzwaniem i jest możliwe do zrealizowania. Dzięki profesjonalnemu prowadzeniu warsztatów przez Panią Basię wszystkim udało się wykonać małe zielone dzieła sztuki. Każdy z uczestników własnoręcznie wykonaną biosferę zabrał do domu, gdzie przez długie miesiące będzie mógł obserwować jak się rozwija przy minimalnej ingerencji z zewnątrz.  W warsztatach udział wzięli: dorośli, młodzież i dzieci. Dzisiejsze zajęcia były nie tylko świetną zabawą ale także poznaniem tajników z życia świata roślin. Stworzone kompozycje będą pięknym dodatkiem do każdego wnętrza, zwłaszcza, że uczestnicy wykazali się niezwykłą inwencją i pomysłowością, co zresztą obrazuje bogata galeria zdjęć wykonanych podczas zajęć.