Nie podnośmy ręki na drzewa! Pisze Gazeta Sołecka w numerze 4(304)

ZWYCZAJNA CHOINKA
Przez kilka tygodni zimy niemal każdy z nas ma w domu jakieś drzewko – zazwyczaj jest to świerk, sosenka lub jodełka, słowem choinka.  Te drzewka nie są powodem dewastacji naszych lasów, zazwyczaj pochodzą z plantacji lub hodowli, a mimo to jest jakiś żal, że po świętach trzeba je wyrzucić. To wrodzony szacunek do tych roślin, które długo rosną i dają życiodajny tlen.
DRZEWO ZA DRZEWO?
Jest majówka, pora sprzyjająca spacerom i wyprawom rowerowym, a co spotykamy w okolicach naszych lasów? Hałdy przygotowanych do wywózki drzew. Nie wierzcie, że wycięcie jednego drzewa można zastąpić posadzeniem kolejnego. Tak to zazwyczaj uzasadniają ci, którzy je wycinają! Naukowcy i leśnicy praktycy dowodzą, że wycięcie jednego dorodnego buka może zastąpić posadzenie 1700 dziesięcioletnich buków. A wycina się tak lekką ręką w sytuacji gdy tak głośno podnosi się larum, że zimą okrutnie dokucza nam SMOG.
DRZEWA, A SMOG
Leżący w kotlinie Racibórz pewnie już niedługo się „udusi” bo w całym powiecie tną na potęgę. Jak pisze lokalna prasa, w Tworkowie i Krowiarkach wycinają chore jesiony, a co się wycina w naszych lasach i dlaczego tak się dzieje? W czerwięckim lesie poległy głównie stare lipy i dorodne buki, w okolicach Dolędzina pod topór poszły przede wszystkim buki i dęby. Dlaczego? Tam dlatego, że były chore, a u nas pewnie profilaktycznie by buki, dęby czy lipy nie zaraziły się od chorych jesionów. Nie zakładam, że ktoś z powodu małej wiedzy przyrodniczej zwyczajnie pomylił jesion z bukiem, lipą czy dębem. Im większe drzewo tym jego wartość życiodajna, nie przemysłowa, większa. Duże drzewo absorbuje aż 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu.
DRZEWA, A HAŁAS
Prócz pochłaniania szkodliwych substancji, pyłów, zanieczyszczeń gazowych, posadzone wzdłuż ruchliwych dróg czy szos, drzewa, o 50% tłumią hałas. Ciekawy jest wywiad z dr. Jackiem Borowskim, który twierdzi, że „Rzędy drzew paradoksalnie zwiększają bezpieczeństwo podróżujących. Pokazują lepiej niż znaki drogowe dokąd droga prowadzi. Zimą uniemożliwiają przemieszczanie się zasp śnieżnych, latem zacieniają jezdnię obniżając temperaturę, co pomaga nie tylko utrzymać w dobrym stanie asfalt, ale wpływa też na oszczędność energii w klimatyzowanych samochodach”.
KORZYŚĆ Z LASÓW W LICZBACH
1 ha lasu liściastego = 700kg tlenu = dobowe zapotrzebowanie dla 2500 ludzi;
1ha lasu liściastego pochłania w ciągu 1h dwutlenek węgla wyprodukowany przez 200 osób;
1 ha lasu wytrąca w ciągu roku od kilkunastu do kilkudziesięciu ton pyłów.
Najwięksi producenci cennego tlenu to: buk, klon, robinia akacjowa, wierzba krucha i dąb.
Podobnie jest w przypadku drzew iglastych. Duże skupiska drzew tworzą korzystny dla człowieka mikroklimat.
Lasy to także doskonałe nawilżacze powietrza.
DRZEWA TLENOWE – OXYTREE
Pomysłem na biznes i zaoszczędzenie naturalnych lasów może stać się wkrótce zakładanie plantacji nowej odmiany klonu Oxytree? Drzewa wyhodowanego przez hiszpańskich naukowców. Drzewka te pojawiły się w Polsce dwa lata temu. Rosną najszybciej na świecie, 16m w ciągu 6 lat. Mają ogromne liście przez co pochłaniają ogromną ilość CO2, ich drewno jest lekkie, wytrzymałe, gładkie, bez sęków, a co ciekawe odradzają się po ścięciu. Piszą o nich w samych superlatywach.
SZACUNEK CZY POGARDA?
Wygląd, kondycja i jakość naszych lasów zależy od nas samych, od naszej świadomości ekologicznej i podejmowanych przez nas działań ekologicznych.
25 metrowe drzewo pochłania tyle CO2 ile wytwarzają dwa gospodarstwa domowe;
60 letnia sosna produkuje tlen dla 3 osób;
100 letni buk zastępuje 2700 młodych drzewek;
17 drzew trzeba ściąć by wyprodukować 1 tonę papieru;
Zatem warto walczyć o każde drzewo, o każdy nasz oddech

źródło: Gazeta Sołecka Numer 4(304) wykorzystano fragmenty pracy Pani Elżbiety Tomaszewskiej