Dokładnie rok temu oddawaliśmy do użytku naszą sołecka stronę internetową….

Niedoceniona trochę w środowisku lokalnym, trochę mało wypromowana, krytykowana przez naszych adwersarzy nawet z dalekich wysp i zagranicy, na pewno nie idealna, ale NASZA!!! W roku ubiegłym, już na starcie doceniona przez niezależną kapitułę przy Wojewodzie Śląskim i wysoko, przez Wojewodę, nagrodzona już okrągły rok służy wszystkim mieszkańcom Szonowic jako niezależne i rzetelne źródło informacji. Bezpośrednią inspiracją w procesie budowania sołeckiej witryny był przykład Łubowic. To ONI nas zachęcili i dali nam dobry przykład sołeckiej inicjatywy. Zawsze aktualne treści, relacje i zapowiedzi wydarzeń sprawiają, że szonowicka witryna jest bardzo często odwiedzana i przywoływana nawet w lokalnych mediach i na portalach społecznościowych. Dla jasności przypominamy, że: wydawcą i administratorem strony jest – SOŁECTWO SZONOWICE. Moderatorzy dbają nie tylko o rzetelny przekaz treści, staranne i zwięzłe teksty ale także o wysokiej jakości materiał foto. Na stronie można znaleźć wszystko co jest przydatne, z punktu widzenia informacyjnego dla mieszkańca. Oferta strony jest modyfikowana i na bieżąco uzupełniania, a skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców. Często odwiedzana przez, mieszkających poza granicami sołectwa, tych, którzy w tygodniu pracują za granicą oraz byłych naszych mieszkańców.
Pierwszy wpis na stronie zamieszczono 25 maja 2017 roku, a dotyczył spotkania organizowanego przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Choć decyzja Zebrania Wiejskiego w Szonowicach była jednogłośna, nasi adwersarze mieli wiele obiekcji co do zasadności wydatkowania kwoty ponad tysiąca złotych na jej budowę. Środki pochodziły z naszego, przyoszczędzonego, funduszu sołeckiego. Dziś widzimy, że warto było i że się opłacało. Potem pojawiły się zarzuty co do domeny i hostingu, czy aby na pewno legalnie, czy aby na pewno bezpiecznie, czy aby na pewno oszczędnie itd…. Pojawiały się także zdania i komentarze, że inne sołectwa także chciałyby mieć trochę miejsca na gminnym serwerze, choć, o dziwo, nigdy o to, do urzędu gminy nie występowały! Ot takie tam sobie gadanie, wylewanie żali i frustracji. Krytykowali ci, którzy słomianym zapałem coś tam stworzyli ale do końca koncepcji nie mieli, poza tym nie było komu profesjonalnie i na bieżąco prowadzić wpisów. Wisiało tam kilka standardowych, szablonowych tekstów i oczywiście reklama. Z informacji bieżących głównie termin zbiórki podatków lokalnych. Nic więc dziwnego, że trochę im żal, ale tak to ze słomianymi zapałami bywa.  Teraz pojawiają się kolejne zarzuty, że strona niby prywatna, że treści obraźliwe dla gminnych decydentów i oponentów politycznych. Przetacza się kolejna fala krytyki i kolejne żale, ale cóż tak to już bywa, że ten co robi wiele na wiele krytycznych uwag jest narażony. Najlepiej byłoby nie robić nic, wtedy oponenci i adwersarze nie mieliby powodów i pretekstów do podnoszenia krytycznych głosów. My szonowiczanie jesteśmy jednak otwarci, życzliwi i wbrew malkontentom pełni zapału. Dostarczamy materiałów tym, którzy sami nie mają własnych, tak by mieli co kopiować, przeklejać, analizować, a także krytykować. Byle byłaby to krytyka konstruktywna, bo my ją wtedy spożytkujemy do wyciągnięcia wniosków na przyszłość, tak by oferta naszej strony była jeszcze lepsza i zyskała nowych, zadowolonych odbiorców. Nic nas tak nie cieszy jak to, że ktoś o nas czyta, że nasze działania, inicjatywy, projekty są dla innych inspiracją, że nawet w odległych częściach Europy, nawet na maleńkich dryfujących wysepkach interesują się i wiedzą gdzie leżą te Szonowice. Że przyjeżdżają do nas zachęceni i urzeczeni pięknem naszej Małej Ojczyzny. Naszym adwersarzom dziękujemy, bo nawet głosy krytyki czy żalu powodują, że się o nas mówi. Jedni mówią dobrze, inni źle, a my staramy się robić swoje niezależnie od tego co się mówi czy pisze. Wiele osób wkłada mnóstwo czasu, energii oraz sił by sołectwo się rozwijało, podejmują starania w wielu gremiach by zabytki  nie podupadały, by inwestowano w infrastrukturę, by ściągnąć nowych mieszkańców. Temu ma także służyć nasza sołecka strona internetowa do odwiedzenia, której oczywiście zapraszamy.
Jak nic zatem zapraszamy do naszych małych Szonowic, czy wirtualnie czy w realu!!!