Za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie dostaniesz mandatu….

Od 1 października kierowca może ruszyć w drogę bez dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC; Minister cyfryzacji w piątek podpisał komunikat w tej sprawie. Znowelizowane przepisy zostały uchwalone 9 maja 2018 r. Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Ministerstwo podało, że prowadzący pojazd po 1 października nadal będzie musiał mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Dowód rejestracyjny nadal będzie obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności, m.in. w stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. W bazie CEPiK można sprawdzić ilość punktów karnych (na www.obywatel.gov.pl), stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną, również na www.obywatel.gov.pl). Korzystając z usługi „Mój Pojazd” można również sprawdzić wszystkie dane, jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.

Foto ze strony: https://businessinsider.com.pl/…/dowod-rejestracyjn…/gcc0r9k