Przetwory domowe – smaczne i zdrowe. Tym razem orzechówka.

Orzech włoski znany i nieznany…. Orzech włoski większości osób kojarzy się jako orzech w brązowej łupinie z pyszną chrupką zawartością, używaną m.in. do ciast i jako zdrowa przekąska. Już w postaci zielonej doskonale nadaje się na przetwory. Właściwości leczniczych orzecha zielonego i niedojrzałego jest całe mnóstwo:
Oto najważniejsze z nich:
 silne działanie  bakteriobójcze, działa na paciorkowce,gronkowce, bakterie duru brzusznego, czerwonki i innych, często odpornych szczepów, działa ściągająco na błony śluzowe, przeciwkrwotocznie, grzybobójczo, przeciwzapalnie, odtruwająco, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu w krwi. Ponadto stosuje się go przy nieżytach przewodu pokarmowego, biegunce bakteryjnej, zatruciach, owrzodzeniach i krwawieniach w przewodzie pokarmowym, w profilaktyce cukrzycy oraz zewnętrznie do leczenia grzybicy, trądziku, zapaleń ropnych, nadmiernej potliwości stóp i żylaków. ​Właściwości zdrowotne  i lecznicze orzecha można stosować z liści i zielonych orzechów. Orzech włoski świetnie działa na skórę.

Sprawdzony od lat przepis na likier z zielonych orzechów jest prosty do wykonania i smaczny do degustowania:

„Orzechówka”
Orzechy włoskie zrywamy na przełomie czerwca i lipca, tak na Św. Jana – najlepiej nadają się ze względu na właściwości lecznicze oraz ze względu na ich obróbkę przy rozdrabnianiu. Zebrane około 30 sztuk dorodnych zielonych orzechów myjemy i osuszamy. Kroimy na ćwiartki. Polecam to robić w rękawicach. Wkąłdamy to do duzego słoja i zalewamy 1l spirytusu. Kolejno gotujemy syrop w proporcji 0,5l wody/0,5kg cukru i schładzamy go. Po wystudzeniu wlewamy do słoja z orzechami i alkoholem i dodajemy do tego 1 całą pomarańczę pokrojoną w plastry, 1 laskę cynamonu i kilka goździków. Słój stawiamy gdzieś na kuchennym parapecie na kilka tygodni. Po tym czasie odcedzamy wlewamy do ciemnych butelek, zakręcamy i do piwniczki. Im starszy tym lepszy.

Polecam