Szonowiccy rolnicy szykują się powoli do żniw.

Pola bieleją w oczach. Zbiór zbóż ozimych już się praktycznie rozpoczął, pojawiły się pierwsze kombajny. Wkrótce powinny się także rozpocząć zbiory rzepaku. Tegoroczne żniwa rozpoczęły się szybciej niż w latach ubiegłych. Jakie będą zbiory? Rolnicy szacują, że słabsze niż w latach poprzednich z powodu powszechnie panującej suszy. Opadów było mało, aczkolwiek jest u nas lepiej niż w innych regionach Polski gdzie susza w tym roku jest ekstremalna. Najgorzej jest w woj. podlaskim gdzie już zostało powołanych 86 komisji ds. szacowania strat, a susza występuje tam we wszystkich 118 gminach. Szacuje się, że plony zbóż z uwagi na suszę spadną o około 10%, natomiast zbóż jarych – o około 25%, z jakością ziarna może być różnie, co z pewnością wpłynie na cenę. Pocieszające jest to, że sytuacja ta może się polepszyć z dnia na dzień, ponieważ warunki pogodowe zmieniają się dynamicznie.