Okres letni – czas urlopów, wakacyjnych wyjazdów i ….. porzucania niechcianych czworonogów.

Porzucanie psów nasila się każdego roku przed wakacjami. Urząd Gminy w Rudniku w ciągu zaledwie kilku dni otrzymał informacje o 4 błąkających się bezdomnych psach. Najczęściej zdarzenia te mają miejsce w okolicach sołectwa Szonowice gdzie przebiega droga krajowa DK 45. Uczulam zatem mieszkańców na reagowanie w sytuacjach kiedy jesteśmy świadkami porzucania psa przez właściciela. Fakt ten zgłaszamy na policję!

Do urzędu gminy często zgłaszane są psy uznane za bezdomne – te pojawiające się w okolicy a są to częstokroć czworonogi które opuściły swoją posesję, niedopilnowane przez właścicieli.
O uznaniu psa za „bezdomnego” nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Częste są też niestety przypadki „odprowadzania” dzieci do szkoły przez psy, które następnie przez kilka godzin wałęsają się po okolicy.

Nasza Gmina w 2016 roku na zadania związane z wyłapywaniem bezdomnych psów wydała środki budżetowe w wysokości ok. 11tys. zł, a w 2017 roku kwotę w wysokości ok 8 tys. złotych.

Koszty z tytułu przyjęcia i przetrzymywania bezdomnych psów odłowionych z terenu Gminy Rudnik:

  • przyjęcie psa do schroniska – 1.350,00 zł + VAT
  • przeprowadzenie zabiegów sterylizacji/kastracji – 280, 00 zł + VAT

Jak zgłosić bezdomne zwierzę?

W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, iż zwierzę jest bezdomne i jednocześnie jest spełniony jeden z warunków:
– zwierzę przebywa w miejscu publicznym (np. ulica, przystanek autobusowy, skwer, itp.)
– zwierzę zagraża bezpieczeństwu mieszkańców (np. gdy jest agresywne),
– zwierzę jest ranne,

-zwierzę posiada oznaki zaniedbania
– został znaleziony ślepy miot bez matki,
należy taki fakt zgłosić do: Urzędu Gminy Rudnik

Uwaga!
Jeżeli właściciel odłowionego psa zostanie ustalony – wówczas ponosi on koszty za czas pobytu zwierzęcia w schronisku. Więcej informacji na stronie internetowej Gminy Rudnik: http://gmina-rudnik.pl/2018/07/06/okres-letni-czas-urlopow-wakacyjnych-wyjazdow-i-porzucania-psow/