Agromax

Agromax – Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Agromax z Raciborza uhonorowane zostało Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Wyróżnienie to zostało przyznane na wniosek Raciborskiej Izby Gospodarczej, której przedsiębiorstwo jest członkiem.

Takie wyróżnienie to dla nas ogromny prestiż i powód do dumy. Nie każdy może je otrzymać. Jest ukoronowaniem naszej ponad 20-letniej pracy i potwierdzeniem tego, że nasza działalność ma znaczący wkład w rozwój całego województwa – mówi Bogusław Berka, Prezes Zarządu – Dyrektor Spółki Agromax, który 22 września, z rąk marszałka Mirosława Sekuły odebrał odznaczenie podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach. Wyróżnienie to też powód do dumy dla Raciborskiej Izby Gospodarczej, do której należy Agromax. – Takiej nagrody nie da się kupić, trzeba na nią solidnie zapracować. Agromax z pewnością należy do tych firm. Od lat prowadzi bardzo wartościową działalność, ma swój wkład w rozwój gospodarczy nie tylko Raciborza, ale całego regionu. Produkowane tu wysokiej jakości surowce trafiają do największych polskich firm przetwórczych. Dlatego takie odznaczenie to chluba nie tylko dla tego przedsiębiorstwa i RIGu, ale i całej Raciborszczyzny – przyznaje Tadeusz Ekiert, Prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej.

Działalność firmy prezentuje się faktycznie imponująco, szczególnie w kontekście problemów, którym musi stawiać czoło cała branża rolno-spożywcza. Agromax nie tylko poradził sobie z przekształceniami gospodarczo-ustrojowymi, jakim nie sprostało wiele dawnych PGR-ów, ale stale rozwija swoją produkcję, ulepsza infrastrukturę, wprowadza usprawnienia technologiczne, dzięki czemu efektywnie wykorzystuje swój potencjał. W 2013 r. firma obchodziła jubileusz 20-lecia istnienia po tym, jak przekształciła się z gospodarstwa państwowego w podmiot prywatny.

Przedsiębiorstwo gospodaruje na areale liczącym łącznie 2550 ha użytków rolnych, znajdujących się na terenie 4 gmin powiatu raciborskiego: Rudnik, Krzanowice, Krzyżanowice i Racibórz (tu mieści się też siedziba firmy). Dominuje towarowa produkcja roślinna, tj. pszenicy, kukurydzy na ziarno, rzepaku, buraków cukrowych oraz produkcja pasz dla bydła z kukurydzy, lucerny i traw, która przynosi przedsiębiorstwu blisko 60 proc. przychodów. Pozostała część przychodów pochodzi z produkcji zwierzęcej, w szczególności z uruchomionej w 2007 r. w Wojnowicach (gm. Krzanowice) fermy bydła mlecznego z ponad 1000 sztuk zwierząt. – Ta produkcja już bardzo mocno wpisała się w profil naszego przedsiębiorstwa. Ferma produkuje mleko o bardzo wysokich parametrach. Odbiera je od nas zakład mleczarski z woj. śląskiego i bardzo sobie ceni jego jakość i ilość. Planujemy rozwijać ten kierunek produkcyjny, a to będzie wiązać się z rozwojem całej firmy. Szczególnie hodowla bydła to praca całoroczna, bez przerwy czy świąt – mówi prezes Bogusław Berka. Już teraz w sezonie przedsiębiorstwo zatrudnia prawie 100 osób. Produkowane tu surowce trafiają do zakładów zbożowych, tłuszczowych, mleczarni, cukrowni i firm paszowych na terenie całego kraju.